Прогрес, а след прогреса – форматиране

„За съжаление вече стана очевидно, че нашата технологичност задмина нашата хуманност.“
. . .
„Технологичният прогрес е като брадва в ръцете на патологичен престъпник.“
Алберт Айнщайн

Google представи нов гласов робот с носталгичното по нашите ширини име Duplex. Задачата му е да осигури на клиентите, които ще обслужва по телефона, усещане за разговор с жив човек. На правен език – цели „да ги въведе в заблуждение“, уж за да са по-доволни. Проектът засега е експериментален, и е разбираемо. Все пак, докато хората все повече се учат да бъдат машини, и на машините им е необходимо време да станат човеци. Да еволюираш в природата отнема векове. Във вселената на технологиите вероятно ще отнеме цели няколко години. Повече за това ТУК.

От началото на миналия век много занаяти и професии минават под ножа на научно-техническия прогрес. Не нож, а цяла гилотина, която продължава да посича и днес, защото е от неръждавейка. И да, създават се нови професии. Но хората са си старите. Да учат и да се развиват? Редно е. Даже не е желателно, а направо задължително. Само че забелязвам страничен ефект от това развитие, за който не те предупреждават нито в аптеката, нито в края на рекламата с изрязани паузи. Човешкият ресурс, ресурсът на конкретната личност, може да е огромен, но не е неограничен. Също както с процесорите, при недостиг на памет и мощ ресурсите трябва да се преразпределят. Иначе системата прегрява. А за да не прегряваме се изправяме пред нуждата да приоритизираме, дори понякога да не ни се иска. Така например, за да осигурим изпълнението на своята адаптивност като задача с най-висок приоритет, ограничаваме сензитивността си да работи във фонов режим, само при освобождаване на капацитет.

Не се съмнявам, че консуматорите ще харесаме Duplex. Не се съмнявам, че ще свикнем с него. Не се съмнявам, че след време ще забравим да обръщаме внимание.

Дали някой в слушалката диша? Дали някой е някой? Дали изобщо има слушалка?

Старото отстъпва място на новото? Не. Новото изтрива всичко старо. Форматира диска. Дълбоко.

Не се съмнявам, че Google (ще) записва всички разговори. Не се съмнявам, че ще го прави с цел подобряване на обслужването. Не се съмнявам, че така ще получаваме повече и още по-точно подбрани профилирани реклами. Не се съмнявам, че няколко корпорации ще ни познават по-добре от иначе близките ни приятели. Всъщност те отдавна ни познават. Не се съмнявам. А трябва. >> прочети целия текст